Jak przygotować CV i list motywacyjny?

Autorem artykułu jest Brutus
 
Starannie przygotowana dokumentacja aplikacyjna to właściwie gwarancja trafienia na nowe stanowisko pracy. Niestety Polacy nadal robią wiele błędów i rzeczywiście niewielu z nas wie jak podejść do tego problemu.
 
CV i list motywacyjny muszą zostać sporządzone tak, aby przyszły pracodawca mógł wyrobić sobie o nas dobre zdanie. Ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem firmy, to jedyny sposób na zrobienie dobrego wrażenia. Musisz się do tego odpowiednio przygotować, inaczej nikt nie zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
 
list motywacyjnyZacznij od biznesowego życiorysu. Wybierz jasną i czytelną formę, dzięki czemu osoba, która zajmuje się rekrutacją nie będzie zmuszona do zastanawiania się czy trafiła na osobę kompetentną. CV powinno być raczej wypunktowaną listą niż wypracowaniem na temat odbytej ścieżki zawodowej. Pamiętaj, aby zawrzeć w nim tylko te informacje, które są niezbędne i przybliżą Cię do ewentualnego sukcesu. Wymieniaj zawsze tylko te umiejętności, które zainteresują pracodawcę.
 
Szukasz pracy na stanowisku kierowniczym w banku?

Niemile widziane będzie wspominanie w dokumencie o zajęciach, które nie mają nic wspólnego z finansami. Nikogo prawdopodobnie nie będzie interesowało to, że kilka lat temu odbyłeś praktykę w lokalnej rozgłośni radiowej, a jeszcze wcześniej znakomicie radziłeś sobie jako pizzerman. Pamiętaj, że rynek pracy jest bogaty i nikt nie będzie zwracał uwagi na rzeczy, które nie pokrywają się z ogłoszeniem, które znalazłeś w gazecie. Staraj się zawrzeć w CV tylko te kompetencje, które są bezpośrednio powiązane ze stanowiskiem o jakie się ubiegasz.
 
Forma, język i układ
 
Unikaj złożonych i długich zdań. Zrezygnuj także z zabawnych lub designerskich czcionek. Do sformatowania dokumentu możesz użyć Ariala lub czcionki Times New Roman i najlepiej w uniwersalnym rozmiarze 12 punktów. Nie zmuszaj nikogo swoim tekstem do wytężania wzroku, bo możesz być pewien, że Twoja aplikacja po chwili wyląduje w koszu na śmieci. Jeśli chcesz, możesz wytłuszczać miejsca, które uważasz, że warto byłoby wyeksponować spośród reszty, ale nie nadużywaj tego elementu.
 
CV i list motywacyjny powinny zwracać uwagę, ale nie zaskakiwać
 
Odpuść sobie zaskakującą formę CV. Coraz więcej osób decyduje się na zaprojektowanie odpowiedniej prezentacji multimedialnej i dostarczenie jej na płycie CD, ale pamiętaj, że taki szablon pasuje raczej do prezesów firm, które szukają artystów, np. grafików, a nie pracowników reprezentatywnych. Liczy się przede wszystkim umiar i wyczucie, to samo dotyczy redagowania listu motywacyjnego. Ten nie jest już jednak uniwersalnym dokumentem i starając się o nową posadę, musisz usiąść do zupełnie nowego tekstu. List motywacyjny musi być niepowtarzalny i udowadniać, jak bardzo zależy Ci na zdobyciu pracy akurat w tej firmie. Zapoznaj się z wymaganiami, które stawia w ogłoszeniu potencjalny pracodawca i spróbuj spełnić wszystkie wymienione przez jego czynniki. Zareklamuj swoją osobę w umiejętny sposób, ale pamiętaj, aby nie przesadzić z przechwalaniem swojej osoby i umiejętności jakimi być może dysponujesz.
 
Przy sporządzaniu całej dokumentacji aplikacyjnej pamiętaj o estetyce, ponieważ to ona zapewnia połowę sukcesu. Czytelny druk, brak błędów ortograficznych i językowych oraz papier biznesowy to elementy, których nie możesz odpuścić.
_ _ _ _ _
 
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij