Negocjuj swoje zarobki

Autorem artykułu jest Smak

Negocjacje zarobków nastręczają pracownikom nie lada problemów. Trzeba powiedzieć, że wielu z nas po prostu boi się nawet rozpocząć rozmowę o wynagrodzeniu ze swoim pracodawcą.


Przyczyną takiej sytuacji jest zwykle poczucie, że rozmowy o pieniądzach wskazują na małostkowość i chciwość pracownika. Niektórzy z nas twierdzą wciąż, że negocjacje zarobków to coś złego, niewłaściwego. Tymczasem, pracownik ma prawo do wynegocjowania stawki swoich zarobków. Należy mieć jednak wewnętrzne przekonanie, że zarabianie godziwego wynagrodzenia jest naszym prawem. To podstawa do przeprowadzenia owocnych negocjacji płacowych.


Składowe pracy, które wpływają na wynagrodzenie, to poświęcony czas, stres, zdolności, wysiłek fizyczny i psychiczny, a także wykształcenie, jakie zdobyliśmy, i które przyczynia się do wykonywania naszych obowiązków zawodowych w należyty sposób. Praca jest swoistą opłatą za określone zadanie, jakie wykonujemy na rzecz pracodawcy. Trzeba więc powiedzieć, że wynagrodzenie bezwzględnie należy się pracownikowi, a rozmowa o jego wysokości jest nie tylko naszym prawem, ale i obowiązkiem.


negocjacje zarobków
Przed rozpoczęciem negocjacji zarobków, musisz zastanowić się, ile chciałbyś zarabiać, jakie są Twoje potrzeby i ile wynoszą w przeliczeniu na pieniądze. W zależności od sytuacji rodzinnej prawdopodobnie Twoje oczekiwania zarobkowe będą rosnąć. Musisz więc ustalić pułap, jaki bezwzględnie musi osiągnąć Twoja pensja, abyś mógł spokojnie zapłacić wszelkie zobowiązania i mieć środki „na życie”. Następnie, powinieneś rozeznać się, jaki poziom mają płace w regionie, w którym pracujesz lub zamierzasz pracować. Warto też zapoznać się z charakterem miejsca pracy, w którym szukasz zatrudnienia. Inaczej bowiem prowadzi się negocjacje zarobkowe z firmą prywatną, inaczej z międzynarodowym koncernem, a jeszcze w inny sposób z firmą państwową. W dużych koncernach zazwyczaj jest ściśle ustalona siatka płac, w której może poruszać się stawka podstawowa pensji pracowniczej. Możesz więc w takim przypadku walczyć wyłącznie o dodatki ruchome, świadczenia socjalne czy warunki pracy. Podobnie sytuacja wygląda w firmach państwowych, ponieważ są one mało elastyczne w kwestiach płacowych. Największe możliwości negocjacji ma pracownik przedsiębiorstw prywatnych. Pensje są w takich przypadkach przyznawane według uznania pracodawcy.


Negocjując zarobki warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wysokość, ale również na to, czy wynagrodzenie będzie stałe, czy ruchome. Powinieneś dowiedzieć się, jaką formę zatrudnienia i na jaki okres proponuje pracodawca, czy istnieje realna możliwość awansu i doskonalenia zawodowego? Powinny interesować Cię ponadto świadczenia dodatkowe, jakie oferuje pracodawca. One również odnoszą się do całości wynagrodzenia.


W czasie rozmowy z pracodawcą należy początkowo zaproponować wielkość zarobków nieco wyższą od tej, którą rzeczywiście chcesz uzyskać. Będziesz mógł wówczas powiedzieć, że kwota jest wstępną propozycją i jesteś skłonny do dalszego jej negocjowania. Podczas rozmowy warto doprecyzować warunki pracy oraz formę prawną, jaka będzie regulować stosunek Twojej pracy.
_ _ _ _ _

Zespół SmakPracy.pl
Internetowa mapa pracy!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:





Tweetnij