Najczęstsze błędy w cv

Autorem artykułu jest Alexia

CV powinno być napisane w taki sposób, aby jego czytanie dostarczyło maksimum informacji w jak najkrótszym czasie. W związku z tym należy wystrzegać się błędów. Jakie są te najczęściej popełniane? Zupełnie błahe i łatwo ich się ustrzec, jeśli zachowa się odrobinę uwagi.


Po pierwsze, brak chronologii. Wszystkie wydarzenia związane z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym powinny być ułożone w określonym porządku. Dopuszczalne są dwie metody – wymienianie pozycji albo od pierwszej do ostatniej, albo odwrotnie – od najmłodszej czyli ostatniej do pierwszej. Każda jest akceptowana, ale ta druga, czyli informowanie począwszy od ostatnio ukończonej szkoły lub ostatniej pracy jest wygodniejsze z punktu widzenia rekrutera. Należy pilnować wybranego porządku, inaczej cv będzie chaotyczne i trudne do zrozumienia.


Kolejny ważny element to zwięzłość treści. Cv powinno być zbiorem informacji niezbędnych do zorientowania się, na ile dana osoba jest przydatna na dane stanowisko. Wszelkie inne, zbędne do tego celu, jedynie zamazują obraz sytuacji dla osoby zajmującej się pozyskiwaniem pracowników. Cv nie jest dobrym miejscem do szczegółowych opisów, podajemy informacje w skrócie i tylko te najważniejsze. Szerzej można wypowiedzieć się w liście motywacyjnym.


Dobrze jest też zwrócić uwagę na pisownię i ortografię. Nie jest to może najważniejszy z popełnianych błędów, ale w przypadku rekrutacji na niektóre stanowiska, może przeważyć szalę na korzyść lub niekorzyść. Ortografia nie ma znaczenia w pracy kierowcy, ale asystent powinien móc poszczycić się nienagannym stylem i znajomością zasad pisowni. Dobrze jest sprawdzić cv nie tylko za pomocą programów komputerowych , ale także tradycyjną metodą, każde zdanie po kolei.


Czasami osoby piszące cv popełniają podstawowy błąd, nawet nie zdając sobie z tego sprawy - zapominają o umieszczeniu w dokumencie danych umożliwiających kontakt ze sobą. Z praktycznego punktu widzenia, jest to najważniejsza informacja w całym dokumencie – bez niej nie sposób skontaktować się z kandydatem do pracy, nawet jeśli idealnie odpowiada warunkom z oferty pracy.


Na koniec jeszcze kilka rad. Jeśli zamieszczamy zdjęcie, co nie jest konieczne i żaden pracodawca nie może tego wymagać, to powinno być to zdjęcie typu legitymacyjnego. Żadne inne nie jest dopuszczalne. Jeśli pracodawca wymaga cv w formie tradycyjnej – nie może być niechlujne i wygniecione, powinno także być własnoręcznie podpisane.
_ _ _ _ _

Szukasz pracy w Warszawie? Zapraszam na praca Warszawa 

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


Udostępnij:

Tweetnij